Design kuchyňské zástěry: 100 nejlepších nápadů, povrchových úprav a vzorů

Kuchyňská zástěra se nazývá část stěny, která se nachází v pracovní oblasti mezi podlahou a nástěnnými skříňkami. Protože tento povrch je vysoce náchylný ke kontaminaci, jsou na materiály, které se používají k jeho dokončení, kladeny velmi přísné požadavky.

Doporučení pro návrh kuchyňské zástěry

Hlavním úkolem kuchyňské zástěry je chránit zeď a nábytek před rozstřikem tepla, vody, páry a mastnoty. Proto při výběru materiálu pro dekoraci musíte vzít v úvahu jeho hlavní vlastnosti. Časem by se neměla deformovat a péče o takovou zástěru by měla být snadná.

Přesto, že někteří designéři dělají dekorace celé zdi, stále zástěra vyniká samostatně. A díky barvě, vzoru nebo textury se stává jasným detailem. Aby byl prostor harmonický, může být vyroben ze stejného materiálu jako deska.

Tmavý povrch je považován za nepraktický. Ale pokud jste se stále rozhodli nechat zástěru nasycenou, musíte „utlumit“ zbytek kuchyně. Pro vizuální prodloužení místnosti použijte vodorovné pruhy. Zrcadlový povrch zajistí větší objem kuchyně.

Chcete-li, aby zde jídlo vypadalo chutněji, odborníci doporučují používat teplé odstíny.

Kachlová zástěra

Protože keramická deska je odolná vůči vlhkosti, vysokým teplotám a chemikáliím, je trvanlivá a má dostupnou cenu. Právě ona je nejoblíbenějším materiálem pro dokončení kuchyňské zástěry. Jedinou nevýhodou takového povlaku jsou švy, které jsou schopné absorbovat kapalinu a různé kontaminanty. Tento problém však pomohou vyřešit speciální nepromokavé materiály.

Keramické dlaždice mohou mít různé barvy a tvary. Moderní styl kuchyně zahrnuje použití čtvercových a šestihranných vzorů. V klasickém designu lze použít více dekorativních možností.

Dlaždice je vhodná pro design celé zdi a dobře se hodí k jiným materiálům. Práce s takovým materiálem vyžaduje určité dovednosti a čelit práci je poměrně snadno zašpiněný proces. Musíte také zvážit, že aktualizace designu kuchyně s dlaždicemi často nefunguje. Proto musí být k jejímu výběru přistupováno odpovědně.

Mozaika v kuchyni

Mozaiková kompozice vždy vypadá komplikovaně a elegantně. Může být použit k vytvoření abstraktních vzorů, různých vzorů nebo barev. Materiál takových částí může být velmi odlišný, což jistě ovlivní nejen vzhled zástěry, ale také její praktické vlastnosti.

„Hádanka“ vyrobená z ozdobného kamene bude mít hlubokou texturu, takže je lepší si ji vybrat v omezených barvách. Keramické nebo skleněné panely jsou vhodné pro komplexní kompozice. Ti, kteří dávají přednost minimalismu, by se měli omezit na design povrchu v jednom tónu.

Mozaika se vyrábí ve formě matric, jejichž velikost se pohybuje od 1 x 1 cm do 5 x 5 cm. Výhodou takového finálního materiálu je estetický a reprezentativní vzhled. Aby byla zástěra odolná, musíte si vybrat kvalitní lepidlo. Nevýhodou tohoto povrchu jsou vícenásobné švy, které mohou hromadit nečistoty, obtížnost při práci s materiálem a jeho vysoké náklady.

Kuchyňská zástěra z kamene

Takový materiál může být přírodní i umělý. První možnost není běžná, protože není dostatečně odolná a zároveň je drahá. Nejšetrnější a nejodolnější vůči životnímu prostředí je žula.Mramor bude vypadat vznešeně na zdi, ale kvůli nadměrné vlhkosti v místnosti může rychle ztratit svůj atraktivní vzhled.

Levnější a praktičtější použití umělých protějšků v kuchyni. Výrobky z křemene nebo akrylu se samy o sobě nedají deformovat, absorbovat vlhkost a esteticky vypadají na kuchyňské stěně. Sádrová zástěra může trvat nejméně dlouho, pokud je dodatečně ošetřena speciálním lakem.

Odborníci nedoporučují používat několik druhů kamene v jedné místnosti najednou. To platí zejména o moderním designu interiéru.

Skleněná kuchyňská zástěra

Jakýkoli skleněný produkt je spojen s křehkostí a křehkostí. K návrhu kuchyňské zástěry však nepoužívají jednoduché, ale tvrzené sklo. Takový materiál se nebojí teplotních změn, slunce, škrábanců a jiných poškození, proto může trvat nejméně 10 let. Ve většině případů se sklo používá k ochraně dalších nátěrů a na ně se nasazuje.

Konstrukce takového povlaku může být monofonní nebo napodobovat texturu jiných materiálů. Ke zvýšení jasu pracovní oblasti se používá fotografický tisk. Nevýhodou tohoto dokončovacího materiálu je jeho vysoká cena a potřeba objednat na základě velikosti zástěry, což je spojeno se složitostí procesu ořezávání skla.

Ocelové povrchy

Pro návrh kuchyně ve stylu minimalismu, hi-tech nebo podkroví je ocel ideální. Taková zástěra odkazuje na exkluzivní možnosti. Díky tomu je místnost stylová, drahá a dokonce i trochu oficiální. Proto, aby to bylo „teplo“ a domácká atmosféra, je ocel kombinována se dřevem.

Nejoblíbenější a nejlevnější jsou zástěry vyrobené z nerezové oceli. Existují také možnosti mědi, ale stojí mnohem víc. Jejich textura může být matná, lesklá nebo zrcadlová. V tomto případě je celý volný povrch pracovní oblasti pokryt kovovým plechem, což umožňuje dosáhnout efektu monolitičnosti bez vytváření švů. Speciální osvětlení vám umožní efektivně zvýraznit zástěru.

MDF a dřevěná kuchyňská zástěra

Takové modely nelze nazvat ideální volbou pro kuchyni, protože samotný materiál je schopen absorbovat nečistoty, pachy a vlhkost. Pro některé se však ekologická šetrnost dřeva stává povinnou součástí designu kuchyně. V tomto případě musí být nátěr předem ošetřen speciálními oleji a laky. Dřevěná zástěra se může stát součástí jakéhokoli stylu. Lze jej kombinovat s dalšími prvky kuchyně. Cenově dostupnější možností jsou zástěry z MDF.

Zrcadlová zástěra

Alternativou ke sklu nebo dlaždicím může být zrcadlové opláštění, které dokonale vykonává svou práci. Má dlouhou životnost a nevyžaduje dlouhodobou osobní péči. Takový povrch bude odolný vůči vlhkosti, plísním a chemikáliím. Moderní skleněné zástěry mají zvýšenou pevnost.

Porcelánová zástěra

Základními látkami porcelánové kameniny jsou křemenný písek, jíl, křemičitany a pigmenty. Použitím tohoto materiálu lze napodobit další materiály, jako je mramor nebo dřevo.

Barevné schéma kuchyňské zástěry

Pokud zvolíte jasný povlak, měli byste být připraveni na nepřetržité čištění zástěry, protože i malé znečištění na takovém pozadí upoutá pozornost. Nejvhodnější pro kuchyňské zástěry jsou neutrální odstíny. Zvýrazněním v tomto případě může být textura povlaku.

Pokud chcete použít více barev, je lepší zvolit kontrastní odstíny (černá a bílá nebo černá a červená atd.)

Nápady pro zdobení kuchyňské zástěry

0 odpovědi

Odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Nebojte se přispět!

Přidejte komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *